Miesięczne archiwum: Lipiec 2011

Morele 2011 – część 3

abricots_fraises

… i pewnie ostatnia ;)

Tak, tak – pora pożegnać się z morelami, wszak na przetworzenie  czekają już kolejne owoce! Niestety za tydzień znów ‘egzaminowo’ w szklole, czasu będzie więc jak na lekarstwo. A potem już wyczekany (i chyba w pełni w tym roku zasłużony ;)) odpoczynek w naszej ukochanej Gryzonii! Odliczam dni (choć nie skreślam ich w kalendarzu jak to za nastoletnich czasów bywało ;)), przeglądam nieco sfatygowany już przewodnik i planuję miejsca, które chcę w tym roku odwiedzić. A w przerwach – smaże ostatnie morelowe dżemy :)
Ten, który prezentuję poniżej inspirowany jest pewną owocową sałatką, którą jadłam niedawno u znajomych : morele, truskawki i delikatny dressing z dodatkiem octu balsamicznego. Po raz kolejny więc stwierdziłam, iż coś, co jest tak dobre ‘na surowo’, i w słoiczku powinno dobrze smakować :) A po przeczytaniu tego wpisu Agnieszki – klik, postanowiłam, że i tutaj dodam odrobinę pieprzu, wybrałam jednak pieprz syczuański, którego aromat bardzo lubię, jest bowiem nieco delikatniejszy i prawie że ‘deserowy’ ;) Co do octu balsamicznego zaś, to użyłam jego redukcji (ciemnego ‘kremu’), który wg mnie świetnie pasuje do tego typu preparacji. Jeśli macie jeszcze ‘pod ręką’ późne odmiany truskawek, to serdecznie polecam Wam poniższy przepis :

abricots_fraises_balsamique

Dżem morelowo-truskawkowy z octem balsamicznym

na ok. 700 ml dżemu

500 g truskawek*
500 g moreli *
250 – 300 g cukru (więcej, jeśli lubicie słodsze dżemy)
sok z 1 małej cytryny
2 łyżki octu balsamicznego (najlepiej jego redukcji / ‘kremu’)
świeżo zmielony pieprz syczuański (ok. 2-3 obroty młynka,ewentualnie więcej)

*waga owoców po oczyszczeniu

Owoce umyć i osuszyć. Truskawki odszypułkować i większe przekroić na pół, morele wypestkować i pokroić na kawałki (każdą połówkę kroję na 4). Owoce (w osobnych naczyniach) zasypać cukrem i zalać sokiem z cytryny i odstawić w chłodne miejsce na ok. 1-2 godziny. Następnie owoce zagotować – nadal w osobnych rondelkach (od zagotowania pozostawiam owoce na ogniu przez ok. 3 minuty), po czym odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc, wstawiając preparację do lodówki).
Następnego dnia truskawki odsączyć na sicie lub gazie, morele zagotować i gotować je jeszcze kilka minut; wtedy owoce odsączyć na gazie lub sicie, połączyć sok z moreli i truskawek, dodać ocet balsamiczny i gotować aż syrop zacznie gęstnieć (dolewając również skapujący z owoców sok), regularnie zdejmując z powierzchni ewentualne szumowiny (trwa to ok. 20-40 minut; im mniej użyjemy cukru, tym dłużej gotuje się sok). Pod koniec smażenia dodać owoce oraz świeżo zmielony pieprz, zagotować i po kilku minutach (gdy konsystencja dżemu jest już odpowiednia) przełożyć gorący dżem do gorących, wypieczonych w piekarniku słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Możemy też dżem dodatkowo zapasteryzować (jak zwykle polecam metodę piekarnikową – klik).


*   *   *

Kolejny przepis, który w zeszłym tygodniu przetestowałam, to propozycja Christine Ferber, o której wielokrotnie już na blogu wspominałam. Tym razem wybór padł na recepturę o bardzo smakowicie brzmiącej nazwie – ‘nougabricot’, czyli ‘nugatowe’ morele. Jak to zwykle u mnie bywa – znów mocno zdedukowałam ilość cukru, a miód dodałam dopiero pod koniec smażenia (a nie do maceracji owoców), by jak najkrócej go podgrzewać. Migdały i pistacje nadają dżemowi lekko ‘chrupkiego’ akcentu, a pomarańcze i miód wspaniale go aromatyzują (przyznam, że większość zawartości słoiczka tuż po ‘sesji’ zdjęciowej wyjadłam łyżeczką sam, bez dodatków, co szalenie rzadko mi się przytrafia… ;)).
Poniżej przepis z nieco zmodyfikowanymi przeze mnie proporcjami :

abricots_pistaches_amandes

‘Nugatowe’ morele, czyli dżem morelowy z migdałami i pistacjami

na ok. 700 ml dżemu

1 kg moreli  (waga po wypestkowaniu)
ok. 250-300 g cukru (więcej, jeśli lubicie słodsze dżemy)
sok z 1 małej cytryny
sok z 1 pomarańczy
100 g płatków migdałowych
100 g pistacji (niesolonych)
otarta skórka z ¼ pomarańczy (ewentualnie więcej)
2-3 łyżki miodu (użyłam kasztanowego )*
*(można pominąć, dodając nieco więcej cukru lub miodu o innym smaku)

Morele umyć i osuszyć, wypestkować i pokroić na połówki lub na ćwiartki. Owoce zasypać cukrem, dodać sok z cytryny i pomarańczy oraz skórkę pomarańczową i odstawić w chłodne miejsce na ok. 1-2 godziny. Następnie zagotować (od zagotowania pozostawiam owoce na ogniu przez ok. 3 minuty), po czym odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc, wstawiając preparację do lodówki).
Następnego dnia owoce zagotować, po czym odsączyć je na gazie lub sicie (ewentualnie ściągnąć odchodzące z moreli skórki – ja je zostawiłam). Syrop zagotować i gotować go aż syrop zacznie gęstnieć (dolewając również skapujący z owoców sok), regularnie zdejmując z powierzchni ewentualne szumowiny (trwa to ok. 20-40 minut; im mniej użyjemy cukru, tym dłużej gotuje się sok). Pod koniec smażenia dodać owoce, migdały, pistacje oraz miód, zagotować i po kilku minutach (gdy konsystencja dżemu jest już odpowiednia) przełożyć gorący dżem do gorących, wypieczonych w piekarniku słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Możemy też dżem dodatkowo zapasteryzować (jak zwykle polecam metodę piekarnikową – klik).


*   *   *

I na koniec jeszcze jedna receptura Christine Ferber – dżem z dodatkiem suszonych moreli i białego wina. Autorka poleca tutaj użycie wina gewurztraminer, którego delikatne, aromatyczne nuty świetnie pasują do owocowych smaków (możecie oczywiście użyć innego białego wina, jednak o jak najbardziej subtelnym, ‘owocowym’ smaku).

abricots_absecs_vinbl

Dżem morelowy z dodatkiem suszonych moreli i białego wina

na ok. 800 ml dżemu

1 kg moreli  (waga po wypestkowaniu)
250 g suszonych moreli
250 ml białego wina (gewurztraminer)
ok. 300 g cukru (więcej, jeśli lubicie słodsze dżemy)
sok z 1 małej cytryny
sok z 1 pomarańczy
otarta skórka z 1/2 pomarańczy
2 laski wanilii

Suszone morele pokroić w 5 mm paski lub w kostkę, zalać je białym winem, przykryć i odstawić w chłodne miejsce na całą noc.
Świeże morele umyć i osuszyć, wypestkować i pokroić na połówki lub na ćwiartki. Owoce zasypać cukrem cukrem wymieszanym z ziarnami wanilii (dodajemy też przekrojone laski wanilii), dodać sok z cytryny i pomarańczy oraz skórkę pomarańczową i odstawić w chłodne miejsce na ok. 1-2 godziny. Następnie zagotować (od zagotowania pozostawiam owoce na ogniu przez ok. 3 minuty), po czym odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc, wstawiając preparację do lodówki).
Następnego dnia owoce zagotować, po czym odsączyć je na gazie lub sicie (ewentualnie ściągnąć odchodzące z moreli skórki – ja je zostawiłam). Syrop zagotować i gotować go aż zacznie gęstnieć (dolewając również skapujący z owoców sok), regularnie zdejmując z powierzchni ewentualne szumowiny (trwa to ok. 20-40 minut; im mniej użyjemy cukru, tym dłużej gotuje się sok). Pod koniec smażenia dodać morele (świeże oraz suszone – dodałam też część pozostałego z maceracji wina),  zagotować i po kilku minutach – gdy dżem jest już odpowiedniej konsystencji – przełożyć gorący dżem do gorących, wypieczonych w piekarniku słoików (bez lasek wanilii), szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Możemy też dżem dodatkowo zapasteryzować (jak zwykle polecam metodę piekarnikową – klik).

abricots_absecs_vinbl2

Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca ;) i że i Wam któraś z propozycji przypadnie do gustu; ja już wiem, że w przyszłym roku zrobie przede wszystkim o wiele więcej moreli z truskawkami i octem balsamicznym, ale i nugatowe morele bardzo nam posmakowały :)

Pozdrawiam serdecznie!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Blogger
  • RSS
  • Email

Morele 2011 – część 2

morele2011_1

dżemy morelowe – z kardamonem i lawendą – klik


Przesympatyczna starsza Pani, u której zaopatruję się w morele na targu (od prawie miesiąca kupuję u niej 2 razy w tygodniu po 2,5-3 kg moreli ;) ), zapytała mnie wczoraj, do czego zużywam taką ilość owoców i bardzo zdziwiła się, gdy odpowiedziałam, iż przygotowuję z nich przede wszystkim przeróżne dżemy. Pani stwierdziła, iż nie sądziła, że komuś ‘w moim wieku’ ;) chce się ‘w dzisiejszych czasach’ robić dżemy… Ano chce się! Tym bardziej, jeśli chce się mieć coś innego, oryginalnego, domowego. Dlatego dwa razy w tygodniu w kuchni pachnie smażącymi się owocami, za każdym razem w towarzystwie innych dodatków. Ostatnio pisałam Wam o morelowo-jeżynowym dżemie (wczoraj zagotowałam kolejną partię owoców, mam nadzieję, że już ostatnią… ;)), a dziś morelowa odsłona druga.

tymianek1

tymianek cytrynowy (Thymus citriodorus)

W zeszły weekend (zainspirowana między innymi tym wpisem u Anny – klik) postanowiłam ożenić z morelami rosnący na moim balkonowym ogródku tymianek cytrynowy (Thymus citriodorus), którego aromat wyjątkowo pokochałam kilka lat temu. To niesamowite, jak kilka niewielkich gałązek ożywia smak i nadaje charakteru naszej potrawie! I o ile za suszonym tymiankiem nie przepadam, to ten świeży mogłabym dodawać praktycznie do wszystkiego. Szczególnie cytrynowy tymianek właśnie, łączy on bowiem smak tymianku z delikatnym aromatem i świeżością cytryny (a jeśli użyjemy również kwitnących gałązek tymianku, to  smak i aromat potrawy tym bardziej na tym zyska).

abricots_thym_miel2

Idealnie wpasował się tutaj również miód tymiankowy, który – nota bene – jest niezwykle zdrowy, o silnym działaniu antybakteryjnym, przydaje się więc podczas wszelakich przeziębień, w leczeniu chorób dróg oddechowych, podobno pomaga także w leczeniu schorzeń żołądkowo-jelitowych. W mojej aromaterapeutycznej apteczce zawsze mam buteleczkę eterycznego olejku tymiankowego i podczas pierwszych, jesiennych oznak przeziębienia od razu zażywam kilka kropli wymieszanych z odrobiną miodu (olejek tymiankowy można też stosować zewnętrznie). W dzisiejszym przepisie jednak bardziej chodziło mi o walory smakowe niż zdrowotne, podgrzewany miód ma bowiem mniej wartości odżywczych niż ten zjadany prosto ze słoiczka…

abricots_thym_confit01

Dżem morelowy z tymiankiem

na ok. 700 ml dżemu

ok. 1,2 kg moreli (1 kg po wypestkowaniu)
ok. 250 g cukru – użyłam trzcinowego (więcej, jeśli lubicie słodsze dżemy)
1 cytryna
2-3 duże lub 5-6 małych gałązek świeżego tymianku cytrynowego*
2 łyżki miodu tymiankowego (można pominąć, dodając nieco więcej cukru lub miodu o innym smaku)

*jeśli nie posiadamy tymianku cytrynowego, dodajemy do dżemu otartą skórkę z 1 dużej cytryny

Morele wypestkować i pokroić na kawałki (każdą połówkę kroję na 4), zalać sokiem z cytryny, dodać połowę tymianku (związać gałązki), zasypać cukrem i odstawić na ok. 1-2 godziny (jeśli nie używamy tymianku cytrynowego – dodajemy również otartą skórkę z jednej dużej cytryny); następnie owoce zagotować (od zagotowania pozostawiam owoce na ogniu przez ok. 3 minuty), po czym odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc, wstawiając preparację do lodówki).
Następnego dnia wyciągnąć gałązki tymianku, dodać 2 pozostałe świeże gałązki, zagotować owoce i gotować je jeszcze kilka-kilkanaście minut, aż będą odpowiednio miękkie; wtedy owoce odsączyć na gazie lub sicie (niewielką ich część pozostawiam w garnku, by rozgotowując się lekko ‘zagęściły’ powstający syrop), sok z owoców przelać do garnka wraz z gałązkami tymianku i gotować aż syrop zacznie gęstnieć (dolewając również ten skapujący z owoców sok), regularnie zdejmując z powierzchni ewentualne szumowiny (trwa to ok. 25-40 minut; im mniej użyjemy cukru, tym dłużej gotuje się sok). Pod koniec smażenia dodać owoce i miód, doprowadzić do wrzenia, wyciągnąć gałązki tymianku (możemy ewentualnie pozostawić kilka listów) i przełożyć gorący dżem do gorących, wypieczonych w piekarniku słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Możemy też dżem dodatkowo zapasteryzować (jak zwykle polecam metodę piekarnikową – klik).

*  *  *

Mam dla Was jeszcze 2-3 morelowe przepisy, choć nie jestem pewna, czy kolejne przetwory morelowe jeszcze Was interesują… (mam nadzieję, że jednak tak ;)). Większość zdjęć jest już gotowa, obiecuję więc, że tym razem nie będzie trzeba czekać aż tydzień na nowy wpis ;)

A tymczasem po raz kolejny polecam zeszłoroczne przetwory moreloweklik, szczególnie ten oto pyszny dżem morelowo-lawendowy :

confitureabricotslav

Pozdrawiam serdecznie! I życzę Wam miłego weekendu (u nas aura ostatnio nie do końca lipcowa niestety…).

(i przy okazji przypominam ponownie o trwającej u Kabamaigi akcji morelowo-brzoskwiniowej – klik :) )

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Blogger
  • RSS
  • Email

Morele, jeżyny i lipcowe przetwory

abricots_mures1

Kolejny sobotni poranek na targu, kolejne owocowo-warzywne zakupy. Teraz w koszyku królują przede wszystkim morele, jeżyny i maliny, towarzyszą im również pierwsze tutejsze brzoskwinie. Naprawdę trudno się oprzeć panoszącym się na straganach wspaniałościom… Wycieram spływający po brodzie brzoskwiniowy sok, szoruję fioletowe od jeżyn palce i paznokcie, i po raz kolejny obiecuję sobie, że będę bardziej uważać na moje białe ubrania ;)

Od kiedy upiekłam pewne zeszłoroczne ciasto (klik), połączenie moreli z jeżynami wyjątkowo mnie zauroczyło. Te dwa owoce są wręcz stworzone do bycia razem! ;) Dlaczego więc nie zamknąć ich w słoiczku, by zimą przywołały słoneczne, wakacyjne wspomnienia? Do tego odrobina amaretto (świetnie tutaj pasuje) lub jedna z naszych ulubionych przypraw (przetestowałam wersję z cynamonem, kardamonem, wanilią i tonką – każda jest naprawdę pyszna!).

abricots_mures_casserole

owoce po pierwszym zagotowaniu

Jeśli wolicie słodsze dżemy, możecie oczywiście dodać więcej cukru, ja jednak preferuję przetwory mniej słodkie i taką wersję proponuję Wam poniżej. Metoda ‘odsączania’ owoców, o której wspominałam między innymi a propos ostatnich dżemów czereśniowych – klik, pozwala na zachowanie takiej konsystencji owoców, jaka Wam najbardziej odpowiada, gdyż gotujemy sam sok, a owoce (podgotowane wcześniej) dodajemy już na sam koniec.
Mam nadzieję, że i Wam ten morelowo-jeżynowy mariaż przypadnie do gustu (ja w przeciągu ostatnich 2 tygodni zrobiłam już 5 jego wersji ;)).

abricots_mures_confit1

Dżem morelowo-jeżynowy z amaretto

proporcje na ok. 700-800 ml dżemu

1,1 – 1,2 kg moreli (1 kg po wypestkowaniu)
500 g jeżyn
ok. 350-400 g cukru (więcej jeśli lubimy słodsze dżemy)
sok z 1 małej cytryny
opcjonalnie – ok. 50 ml amaretto
(lub przyprawy, np. ½ – ¾ łyżeczki cynamonu / kardamonu, ziarna z 1-2 lasek wanilii lub 1 starte nasionko tonki)

Jeśli nie lubimy skórek owocowych w dżemach – morele sparzyć i pozostawić we wrzątku na ok. minutę, następnie przełożyć je do zimnej wody, obrać ze skórki, wypestkować i pokroić na kawałki (każdą połówkę kroję na 4). Jeżyny delikatnie opłukać i osuszyć. Owoce zalać sokiem z cytryny, zasypać cukrem (ewentualnie wymieszanym z przyprawami) i odstawić na ok. 1-2 godziny; następnie owoce zagotować (od zagotowania pozostawiam owoce na ogniu przez ok. 3 minuty), po czym odstawić do całkowitego wystygnięcia (najlepiej na całą noc, do lodówki).
Następnego dnia zagotować owoce i gotować je jeszcze kilka minut, aż będą odpowiednio miękkie; wtedy owoce odsączyć na gazie lub sicie (niewielką ich część pozostawiam w garnku, by rozgotowując się lekko ‘zagęściły’ powstający syrop), sok z owoców przelać do garnka i gotować aż zacznie gęstnieć (dolewając również ten skapujący z owoców sok), regularnie zdejmując z powierzchni ewentualne szumowiny (trwa to ok. 25-40 minut; im mniej użyjemy cukru, tym dłużej gotuje się sok). Wtedy dodać owoce oraz amaretto, zagotować i przełożyć gorący dżem do gorących, wypieczonych w piekarniku słoików, szczelnie zakręcić i pozostawić do całkowitego wystygnięcia. Możemy też dżem dodatkowo zapasteryzować (jak zwykle polecam metodę piekarnikową – klik).

abricots_mures_sirop

W podobny sposób możemy również przygotować syrop morelowo-jeżynowy (tak jak syrop rabarbarowo-truskawkowy o którym pisałam w czerwcu – klik) : owoce przygotować jak wyżej, dodając ewentualnie nieco wody do gotowania (nie więcej niż 50 – 100ml na każdy kilogram owoców);  gotować ok. 10 minut, następnie wystudzić, po czym odcedzić owoce (pozostawiamy owoce na sicie, odciskamy bardzo delikatnie, w przeciwnym bowiem razie syrop będzie mętny). Następnie sok przelać do garnka, dodać sok z 1 małej cytryny oraz cukier (do smaku, w zależności od owoców – średnio używam 400-600 g cukru na każdy litr soku), zagotować i gotować kilka minut, aż syrop zacznie gęstnieć (ściągnąć ewentualne szumowiny). Gorący syrop przelać do czystych, suchych, wyparzonych lub wypieczonych butelek i szczelnie zamknąć. Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu do 6 miesięcy. Po otwarciu przechowywać w lodówce.
Morelowo-jeżynowo połączenie posmakowało mi na tyle, że być może nastawię też morelowo-jeżynową nalewkę, będzie idealna na świąteczne (i nie tylko) kulinarne podarki :)

O moich zeszłorocznych morelowych przetworach możecie przeczytać tutaj – klik; zerknijcie też na wspomniane na początku wpisu morelowo-jeżynowe ciasto z marcepanemklik, jest bowiem naprawdę pyszne! ;)

gateauabricotsmures

Pozdrawiam serdecznie i życzę Wam udanego tygodnia!

A  przepis dodaję do morelowo-brzoskwiniowej akcji, którą zorganizowała Kabamaiga :)


  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Blogger
  • RSS
  • Email