Witajcie!
Wróciłam wczoraj koło północy i dopiero dziś siadłam do komputera (tekst ten piszę z przerwami od rana ;)). Stopniowo odpisuję na Wasze zaległe maile i komentarze i obiecuję uporać się z nimi najpóźniej do końca tygodnia.
Niestety ten krótki wyjazd wakacyjny nie do końca był udany z trzech powodów : przede wszystkim, organizm zastrajkował (może nie spodobało mu się śląskie powietrze? ;)) i większą część pobytu na łonie rodziny spędziłam kurując się (nadal zresztą, a nie byłam już chora od prawie dwóch lat!). Po powrocie zaś odkryłam (tak jak i rok temu…), iż większość roslin na balkonie niestety nie jest w najlepszej formie (i wierzcie mi, jest to eufemizm… ;)). A opiekująca się nimi osoba podobno bardzo się starała! Tak bardzo, że zawartość skrzynek i donic wygląda dosyć bagiennie :D
No cóż, i tak się zdarza ;)
Ale równie niemiła jak katar, gorączka i ból gardła oraz podgniłe na balkonie rośliny okazała się wiadomość, którą przeczytałam w tym tygodniu u Liski – klik, a później również na Facebooku – klik, między innymi u Małgosi (wpis z 21 lipca), wiadomość o której być może już czytaliście…
Otóż pani Magdalena Makarowska, która niedawno wydała książkę ‘Jedz pysznie razem z dzieckiem’, okazała się wielką wielbicielką blogów kulinarnych i postanowiła napisać książkę używając funkcji ‘kopiuj / wklej’ swojego komputera. Jakież to praktyczne! Skopiować najciekawsze przepisy z polskich blogów, umieścić je w książce, dopisać parę słów wstępu od siebie (choć słuchając wywiadów z ‘autorką’ i w to można wątpić…). Niestety dowiedziałam się o tym tuż przed odlotem z Polski i nie miałam dostatecznie dużo czasu na analizę wszystkich książek i przepisów tej pani; tchnięta jednak złym przeczuciem przekartkowałam jedną z pozycji, i co? I znalazłam tam publikowany na łamach bloga przepis na szparagi z sezamem – klik. Przepis nie jest mojego autorstwa (podała go Bajaderka, co zaznaczyłam wtedy we wpisie), więc nie o przepis mi chodzi, ale sam wpis i tekst jest już moją własnością. Jeśli więc ktoś nie sili na napisanie tego własnego słowami, tylko kopiuje praktycznie kropka w kropkę istniejący już tekst, to czy nadal można nazwać to tylko i wyłącznie inspiracją (jak utrzymuje pani Makarowska…)? Dla mnie niestety nie. Szczególnie gdy na początku przepisu piszę w nawiasie ‘(ja wymieszałam z miodem… etc.) i ‘autorka’ pisze dokładnie to samo, z dokładnie tym samym nawiasem i z dokładnie tym samym ‚ja’ :D Ma ona zresztą styl pisarski bliźniaczo podobny do kilku(nastu?) bloggerek ;)
Doczytałam już o wielu w ten sposób skradzionych przez pania Makarowską przepisach i tekstach (bo nie o same przepisy chodzi), od wspomnianej już Małgosi, Liski, Trufli, Wegetarianki i kilku innych osób. Niestety w ciągu kilku minut wtedy w księgarni nie udało mi się dokładnie przejrzeć wszystkich książek tej pseudo-autorki, w dniu dzisiejszym nie wiem więc jeszcze, czy znajduje się tam więcej tekstów z mojego bloga (co ciekawe, dotyczy to jednej z wcześniejszych książek, a nie tej ostatniej! radzę więc, by osoby których ten problem może dotyczyć, przekartkowały również wcześniejsze pozycje pani M.).
Od razu precyzuję, iż nie chodzi mi o to, że ktoś inspiruje się pomysłami innych, tym bardziej w świecie kulinarnym jest to przecież normalne i oczywiste. Jednak zwykła ludzka uczciwość nakazuje, by nie sygnować swoim nazwiskiem czegoś, czego sie samemu nie stworzyło. Wszak dopisanie bibliografii na końcu książki i wcześniejsze zapytanie autorów blogów, czy nie mają nic przeciwko – nie boli! A gdyby pani M. rzeczywiście sama te przepisy przetestowała i – jak pisze w ostatnim oświadczeniu – korzystała z zasłyszanych wcześniej pomysłów, to jakim sposobem teksty są w 99,9% identyczne ze źródłowymi?!? Czy ma aż tak doskonałą pamięć, że jest w stanie zapamiętać, gdzie był przecinek, a gdzie nawias i jak dokładnie tekst był napisany? To już nie jest inspiracja niestety, to jest plagiat. Szkoda tylko, że ‘autorka’ nadal nie chce się do tego przyznać i wypiera się faktów (sama nie wiem, czy śmiać się czy płakać, gdy słucham tego wywiadu – klik; najciekawszy moment to minuta 23 (ale już od 22 jest ciekawie ;)) – cytuję za Małgosią i Liską).
Spójrzcie też na ten oto przykład (cytat z tego artykułu – klik) :
Na blogu Am Mniam autorka pisze : ‘Mój Synek do końca 6 m. ż był karmiony wyłącznie piersią. Po tym okresie powoli, bez pośpiechu, bez zmuszania, zaczęłam tę jego mleczną dietę rozszerzać, kontynuując oczywiście karmienie piersią i uważnie obserwując jego reakcję na nowe produkty. Jednym z pierwszych posiłków, obok puree z jabłek, czy marchewki była kasza jaglana – królowa kasz, która nie zawiera glutenu i ma działanie zasadowe’ co w książce pani M. zostało zgrabnie zmienione na : ‘Moja córcia do końca 6 m. ż była karmiona wyłącznie piersią. Po tym okresie powoli, bez pośpiechu, bez zmuszania, zaczęłam tę mleczną dietę rozszerzać, kontynuując oczywiście karmienie piersią i uważnie obserwując jej reakcję na nowe produkty. Jednym z pierwszych posiłków, obok puree z jabłek, czy marchewki była kasza jaglana – królowa kasz, która nie zawiera glutenu i ma działanie zasadowe.’
I znów nie wiem, czy śmiać się czy płakać… To już nie jest jakiś tam przepis na jakieś tam ciasto, to jest bezpardonowe kopiowanie czyjegoś tekstu i udawanie, że jest to nasz własny tekst, o naszym własnym dziecku. Czy jeśli przepiszę 99% książki Grocholi, Kalicińskiej czy Musierowicz, to też będę mogła powiedzieć, że to tylko inspiracja? I że nie wiem jak to sie stało, iż teksty są tak bliźniaczo do siebie podobne? Wszak raz jeszcze powtarzam, nie chodzi przecież o inspirację tym, co robią inni, a o kopiowanie tekstów i wmawianie innym, że jesteśmy ich autorami.
Ciekawa jestem bardzo, jaki będzie finał tej historii…
‚
Wszystkie ciekawe linki raz jeszcze tutaj :
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/2029020,114883,12185073.html
http://wawalove.pl/Popularna-ksiazka-okazala-sie-plagiatem-a5706
http://grzegorzlapanowski.natemat.pl/24227,plagiat-zlo
http://whiteplate.blogspot.ch/2012/07/jak-powstaje-przepis-jak-powstaje-tekst.html
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151108539440681.484054.296964755680&type=1
http://www.facebook.com/pieprzczywanilia?ref=stream (wpis z 22 lipca)
http://wegetarianka.blox.pl/2012/07/PIEROGI-Z-KURKAMI-FASOLA-I-ORZECHAMI.html
http://www.youtube.com/watch?v=UIIrXbPpCOw&feature=player_embedded (szczególnie od 22 do 23 minuty ;))
‚
* * *
Wybaczcie proszę, że dziś tak niekulinarnie, ale musiałam sobie ulżyć ;)
‚