Jesienne owoce pod marcepanową kruszonką

jezyny2012


To z całą pewnością jedne z ostatnich już jeżyn w tym sezonie. Dzięki nadal dosyć słonecznej pogodzie – niezwykle aromatyczne i słodkie. Świetnie smakują zapieczone pod migdałową kruszonką w duecie z jabłkami. Do tego marcepan, szczypta korzennych przypraw, otarta skórka z cytryny i – ewentualnie – tradycyjny już u mnie ;) ‘chlust’ amaretto. To wszystko składa się na najlepszy ponoć jesienny crumble, opublikowany na łamach ‘Delicious Magazine’ w październiku ubiegłego roku (wspominała o nim również Anna Maria – klik).
Dokonałam kilku niewielkich zmian, ale u Anny Marii (lub na stronie mazynu ‘Delicious’ – klik) możecie przeczytać oryginalny przepis. I przyznaję, iż jest to z całą pewnością jedna ze smaczniejszych wersji crumble. Robiłam je również pół na pół z dodatkiem gruszek , co również bardzo nam smakowało. A jeśli nie macie już świeżych jeżyn – nic straconego, możecie bowiem bez problemu użyć mrożonych, a dodatek skrobi kukurydzianej pomoże w zagęszczeniu owocowego soku. Nie zwlekajcie więc zbytnio i czym prędzej zaopatrzcie się w odpowiednie składniki :)

jesienny_crumble2

Jesienne owoce pod kruszonką

(The world’s best crumble, Delicious Magazine, 10. 2011)

forma o średnicy 24-25 cm

3 jabłka typu ‘bramley’ (do pieczenia)
2 jabłka ‘deserowe’
sok z 1 cytryny (dałam nieco mniej)
200 g jeżyn
ok. 3 łyżki jasnego cukru trzcinowego (w oryginale 100g)
ok. ¼ łyżeczki zmielonych goździków
½ łyżeczki zmielonego imbiru
1,5 – 2 łyżeczki skrobi kukurydzianej (szczególnie wtedy, gdy dodajemy amaretto…)
opcjonalnie : 1,5 – 2 łyżki amaretto
200 g marcepanu

na kruszonkę :
200 g zimnego masła*
250 g mąki (używam orkiszowej)
50 g jasnego cukru trzcinowego (można pominąć)
100 g płatków migdałowych (w oryginale 75 g migdałów)
1 łyżeczka cynamonu
skórka z 1 cytryny (w oryginale z 2)

dodatkowo : lody, crème fraîche lub sos waniliowy / custard do podania

Piekarnik nagrzać do 200 °C.
Umyte i osuszone jabłka obrać ze skórki i pokroić w średniej wielkości kostkę. Następnie dodać sok z cytryny, skrobię i przyprawy i dokładnie wymieszać. Dodać umyte i dokładnie osuszone jeżyny i przełożyć owoce do natłuszczonego naczynia żaroodpornego / ceramicznego (i polać je amaretto – można pominąć).
Macepan posiekać lub zetrzeć na tarce (ścieram na grubych oczkach) i połową posypać owoce.
Płatki migdałowe lekko zrumienić na suchej patelni.
Masło, mąkę, cynamon, otartą skórkę z cytryny i cukier wymieszać i przygotować kruszonkę (siekając składniki lub ‘krusząc’ je w palcach), dodać płatki migdałowe (lub posiekane migdały) oraz połowę startego marcepanu i ponownie wymieszać.
Posypać owoce kruszonką i piec ok. 40 minut, aż wierzch zrumieni się na lekko złoty kolor. Pozostawić jeszcze na kilka minut w formie, a następnie serwować z dodatkiem lodów lub sosu waniliowego.

jesienny_crumble03


Uwagi :

- *zamiast masła często używam oliwy (do wymieszanej z cukrem i przyprawami mąki dodaję powoli oliwę i mieszam tak, by powstawała kruszonka o zadowalającej mnie konsystencji; zazwyczaj zużywam mniej oliwy niż potrzebnego do kruszonki masła)

- jak zwykle mocno ograniczyłam tutaj cukier, gdyż marcepan jest już według mnie wystarczająco słodki; użyłam też w związku z tym mniej soku z cytryny, przy okazji jednak dodałam nieco skrobi kukurydzianej, by wytwarzający się podczas pieczenia sos nie był zbyt rzadki

- część skórki z cytryny możemy też dodać bezpośrednio do owoców

- amaretto nadaje dodatkowego, migdałowego posmaku, który idealnie się tutaj komponuje (dodatek alkoholu można oczywiście pominąć)

- kruszonki wychodzi z tego przepisu sporo, jak dla mnie wystacza mniej więcej połowa porcji (maksimum ¾)

- jeśli pieczemy owoce w mniejszych, indywidualnych naczyniach, zwykle są one upieczone już po 25-30 minutach

- jak pisałam wyżej – w jednej z ostatnich wersji połowę jabłek zastąpiłam gruszkami i ten wariant rówież bardzo Wam polecam; można też przygotować crumble z samym cynamonem lub np. z kardamonem – wspaniale pasuje szczególnie do gruszek

- jeśli wolicie wersję bez dodatku marcepanu, radzę przygotować kruszonkę z większą ilością migdałów, np. podobną do tej z morelowo-lawendowego crumble – klik

Pozdrawiam serdecznie!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Google Plus
  • Pinterest
  • Blogger
  • RSS
  • Email

38 odpowiedzi nt. „Jesienne owoce pod marcepanową kruszonką

  1. Niedzielka

    Ja ostatnio miałam straszną ochotę na crumble i zrobiłam z „tego, co było pod ręką”, czyli malin, nektarynek i resztki zamrożonych mirabelek, które znalazłam w zamrażarce. Kruszonkę wzbogaciłam mielonymi migdałami. Wyszło zaskakująco smaczne :)
    Ale Twoja wersja to wersja cudownie luksusowa! Kocham jeżyny, marcepan i amaretto! I nie spocznę, póki nie ich razem nie upiekę :)))
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
    1. Bea Autor wpisu

      Niedzielko, ja wlasnie najczesciej robie takie z serii ‚co sie nawinie’ ;) Maliny, nektarynki i mirabelki brzmia pysznie! Mam nadzieje, ze i wersja z marcepanem i amaretto Ci posmakuje :)

      Pozdrawiam!

      Odpowiedz
    1. Bea Autor wpisu

      Kaba, zaluje wiec, ze nie zdazylam opublikowac przepisu wczesniej :( U nas sa jeszcze takie ‚niedobitki’ na krzaczkach, ale coraz mniej niestety… Z mrozonymi w razie czego tez mozesz sprobowac.

      Odpowiedz
  2. Shinju

    Owoce pod kruszonką to moim zdaniem jeden z deserów idealnych. Uniwersalny jeśli chodzi o porę roku, prosty w przygotowaniu – po prostu świetny. W tym przypadku za marcepanem nie przepadam, ale już moja mama byłaby wniebowzięta :)

    Odpowiedz
  3. Małgoś.dz

    Beatko, chyba po raz pierwszy zdarza się sytuacja, że u nas nie ma już owocu, który nadal jest dostępny u Ciebie… Zwykle bywało odwrotnie. Nie ma rady! czuję się pokrzywdzona przez los. :D
    Jakoś mi tak w głowie świta, że ten przepis z Delicious, o którym wspominasz, również sobie żółtą karteczką zaznaczyłam. No i na tym się skończyło. ;-) Zaznaczam, potem zapominam, nie wracam. A szkoda, bo wnioskując po słowach Twoich i Anny-Marii – warto spróbować. No cóż, na pewno już nie w tym roku. :(
    A takiego apetytu mi zrobiłaś…
    Uściski! :*

    Odpowiedz
  4. tarzynka

    Oliwa w kruszonce mnie mocno zaciekawiła. Wprawdzie ten przepis niestety nie jest dla mnie (migdały i marcepan są dla mnie zabójcze), ale po raz kolejny natchnęłaś mnie Beo. Dzięki. Będę próbować, może mi się uda coś smacznego bez zakazanych składników wymyślić.

    Odpowiedz
    1. Bea Autor wpisu

      Tarzynko, u mnie od pewnego czasu juz tylko kruszonka na oliwie. Migdaly i marcepan mozesz oczywiscie pominac, jesli nie mozesz (a czy inne orzechy mozesz? czy chodzi tylko o migdaly?).

      Odpowiedz
      1. tarzynka

        Z orzechów tak na pewno, to chyba tylko włoskie mogę. Jedne bardziej uczulają (migdały, laskowe – same pyszności), inne trochę mniej. Zresztą to nie tylko problem orzechów, ale też owoców, warzyw. Od lat już kombinuję, jak różne rzeczy w przepisach zastępować innymi i śmiem twierdzić, że całkiem nieźle mi wychodzi. Z drugiej strony rodzina przecież je, prawda? Im więc piekę i gotuję rzeczy dla mnie zakazane, a sama jem tylko troszeczkę (mała dawka alergenu nie jest zabójcza), żeby spróbować. To całkiem dobry powód, żeby nie zjeść za dużo :).

        Odpowiedz
        1. Bea Autor wpisu

          W takim razie mozesz przygotowac kruszonke orzechowa, tez bedzie wspaniale pasowac do tego typu jesiennych owocow.
          U mnie czasami mala dwaka alergenu powoduje od razu praktycznie nieprzyjemne swedzenie, a czasmi zupelnie nie, nie wiem wiec od czego to zalezy, ale staram sie mimo wszystko uwazac…

          Odpowiedz
  5. Inkwizycja

    Jeżyny się u mnie skończyły, ale zrobiłam te crumble z dodatkiem gruszek (które dostałam od mojego szefa z ekologicznego sadu) i poutykałam w wolne miejsca maliny ;-) A w dodatku dostałam od moich „irlandzkich” córek paczuszkę marcepanu, więc jak mogłam nie skorzystać z tego przepisu? Wyszło pyszne ;-))
    Ściskam Cię ;-)

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>